Bardo - atrakcje w mieście: droga na Górę Bardzką

Bardo – atrakcje miasta i okolic

Bardo – atrakcje miejscowości i okolic

Położone u stóp Gór Bardzkich malutkie miasteczko ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji.

Bardo – atrakcje zimą

Trasy narciarskie znajdziemy w sąsiednich miejscowościach (np. Lądek-Zdrój  lub Kamienica koło Stronia Śląskiego). Nie da się ukryć, że Bardo nastawione jest jednak na turystów preferujących inne rozrywki.

Bardo – atrakcje latem i przez cały rok

Góra Bardzka. Główny szlak dla miłośników górskich wycieczek wzbogacają tu atrakcje dodatkowe:

  • kaplice;
  • barokowa kaplica na szczycie góry;
  • obryw skalny – specyficzna pamiątka po katastrofie; w XVI wieku część góry runęła do Nysy Kłodzkiej, blokując nawet czasowo jej koryto. Obecnie – główny punkt widokowy.
  • pozostałości zamku – do czasów obecnych zachowały się niestety jedynie fundamenty warowni.

Ogólnie trasa na Górę ma bardziej charakter wycieczki historycznej niż górskiej (co nie zmienia faktu, że należy zabrać obuwie turystyczne).

Bardo - atrakcje w mieście: droga na Górę Bardzką

Sanktuarium w Bardzie. Atrakcja dla osób religijnych, ale również dla miłośników zabytków i historii. Bardo było znanym miejscem kultu maryjnego już we wczesnym średniowieczu, a jego centrum stanowiło i stanowi miejscowe sanktuarium z cudowną figurką Madonny Tronującej z XII wieku. Obecny kościół jest budowlą barokową, z cennym wyposażeniem z różnych epok. Będąc w sanktuarium warto odwiedzić również zabytkowe drogi różańcowe oraz niewielkie muzeum, prezentujące historię bazyliki.

Zabudowa miasta i inne zabytki. W samym Bardzie zachowało się sporo zabytkowych budynków (chociaż wiele z nich w nie najlepszym stanie …). Warto zwrócić również uwagę na gotycki most kamienny – nie jest na pewno tak piękny i znany jak ten w niedalekim Kłodzku, ale również wart zobaczenia. W Bardzie znajdziemy również pochodzący z początków XX wieku klasztor Urszulanek.

Przystań i spływy pontonowe Nysą Kłodzką. Nysa jest na wysokości Barda typową górską rzeką, o dosyć szybkim nurcie, spływ powinien więc być sporą atrakcją dla każdego miłośnika mocnych wrażeń. Szczegóły tej rozrywki znajdziemy tutaj.

Bardo – atrakcje innych miejscowości gminy

Brzeźnica – kościół z XVIII wieku, pozostałości fortyfikacji ziemnych;

Dzbanów – dwór z XVIII wieku;

Grochowa – fortyfikacje ziemne;

Laskówka – zabytkowy dwór i kościół;

Opolnica – zameczek myśliwski z XIX wieku;

Przyłęk – zabytkowy kościół ze średniowiecznym rodowodem;

Bardo – atrakcje miejscowości w okolicy

Kłodzko (ok. 11 km) – zabytkowa zabudowa miasta (ze słynnym gotyckim mostem), twierdza, podziemne trasy turystyczne (pod miastem i pod twierdzą), muzeum;

Złoty Stok (ok.18 km) – zabytkowa kopalnia złota, Średniowieczna Osada Górnicza, park linowy, zabytkowa zabudowa miasta;

Lądek-Zdrój (ok. 35 km) – zabytkowa zabudowa miasta i uzdrowiska, park zdrojowy, arboretum, w zimie – stacja narciarska;

Wróć do strony głównej wokolgor.pl

Znasz inne atrakcje w Bardzie lub okolicach? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!

     

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.