Kłodzko - atrakcje: most

Kłodzko – atrakcje miasta i regionu

Kłodzko – atrakcje miejscowości i okolic

Kłodzko to jedno z najważniejszych miast polsko-czeskiego pogranicza. Można je potraktować jako bazę wypadkową w góry, ale samo miasto też pełne jest atrakcji turystycznych.

Kłodzko – atrakcje zimą

W samym Kłodzku nie znajdziemy co prawda tras narciarskich, jednak tego typu atrakcje liczne są w okolicznych miejscowościach – np. Lądku-Zdroju.

Kłodzko – atrakcje latem i przez cały rok

Twierdza w Kłodzku. Najbardziej widoczna atrakcja Kłodzka wznosi się na Górze Fortecznej i jest – oprócz walorów historycznych – świetnym punktem orientacyjnym dla turystów. Twierdzę można zwiedzać (również jej podziemne części, tworzące jedną z podziemnych tras turystycznych miasta), można też podziwiać okolicę z punktu na Bastionie Widokowym. Dostępna jest też mniejsza warownia, położona na Owczej Górze.

Kłodzko - atrakcje: twierdza

Teren twierdzy jest też wykorzystywany przez rekonstruktorów – możemy więc np. Przyjechać na Dni Twierdzy Kłodzko i obejrzeć inscenizację historycznej bitwy.

Ciekawostka: Kłodzko i Twierdza Kłodzka zostały wykorzystane jako plac zdjęciowy w „Czterech Pancernych”.

Spacer po mieście. Powiedzieć, że miasto jest urocze, to nic nie powiedzieć. Sympatyczne kamienice (chociaż trzeba też wspomnieć, że liczne są socrealistyczne lub wczesnokapitalistyczne uzupełnienia zabudowy – niekiedy ręce opadają, jak się to widzi …), ulice pochyłe w stopniu nieczęsto spotykanym w polskich miastach (niektóre ulice to w zasadzie ciąg schodów), zabytki, a do tego piękne tereny spacerowe położone nad rzeką.

Kłodzko - atrakcje: most

Podziemna trasa turystyczna. Podobnie jak wiele średniowiecznych miast, Kłodzko posiadało rozległe podziemia. Piwnice służyły głównie do przechowywania towarów miejscowym kupcom (przestrzeń w obrębie murów miejskich jest ograniczona, techniki pozwalającej na budowę wieżowców nie znano :), więc naturalne było tworzenie głębokich piwnic) lub jako „schron” w trakcie oblężenia. Zaniedbane, stare, wielokondygnacyjne piwnice stały się źródłem licznych katastrof budowlanych – a prace zabezpieczeniowe pozwoliły na otwarcie podziemi dla zwiedzających. Obecnie trasa liczy ok. 700 metrów, oprócz samych podziemi można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii miasta oraz prezentacje multimedialne.

Most Gotycki. Jeden z najbardziej znanych kłodzkich zabytków i „atrakcja obowiązkowa” dla odwiedzających miasto. Most faktycznie jest piękny, zdobiące go figury nadają mu szczególnego charakteru – całość ma nawiązywać do Mostu Karola w Pradze. W chwili obecnej most jest deptakiem i miejscem odwiedzanym przez wszystkich chyba turystów przybywających do Kłodzka.

 

Ciekawostka: najczęstszym ujęciem mostu, widocznym na pocztówkach i w przewodnikach turystycznych jest ujęcie „lewoskrętne” tzn. patrząc w stronę miasta nieco w lewo; przyczyną wydaje się dosyć paskudny kwadratowy blok, który usytuowany jest TUŻ ZA kadrem, na prawo od mostu :).

Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Zlokalizowane w budynku (również zabytkowym) dawnego konwiktu jezuickiego muzeum prezentuje ekspozycje poświęcne między innymi dawnemu konwisarstwu (produkcji wyrobów z cyny – niegdyś bardzo popularnych), zbiory dawnych zegarów śląskich,. numizmatów oraz – współczesnego już – szkła artystycznego.Nie mogło oczywiście zabraknąć wystaw poświęconych historii Ziemi Kłodzkiej, a na dziedzińcu znajdziemy niewielki ogród oraz lapidarium.

Inne zabytki w Kłodzku:

  • Kościół Wniebowzięcia NMP (gotycki, wnętrze barokowe);
  • Zespół klasztorny Franciszkanów (barokowy);
  • Kościół św. Jerzego i św.Wojciecha;
  • ratusz miejski (sam ratusz pochodzi z XIX wieku, ale jego wieżą ma znacznie wcześniejszą, bo średniowieczną metrykę).

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje dla miłośników historii w Kłodzku – większość zabudowy centrum miasta ma zabytkowy charakter.

Kłodzko – atrakcje innych miejscowości gminy

O ile w wielu wypadkach ciężko powiedzieć  coś o atrakcjach małych miejscowości otaczających spory ośrodek turystyczny, o tyle w wypadku Kłodzka problemem jest „klęska urodzaju”. Praktycznie w każdej miejscowości znajdziemy jakieś zabytki (wybór opisanych poniżej to subiektywna decyzja autora), prawie każda ma duże walory krajobrazowe (m.in.. nieopisane tu Wilcza i Młynów). To tak gwoli wyjaśnienia …

Bierkowice – zabytkowy dwór i park;

Boguszyn – zabytkowa kaplica;

Droszków – zabytkowy kościół z XV wieku;

Gołogłowy – zabytkowy kościół, stara zabudowa wioski;

Gorzuchów – kąpielisko i plaża;

Jaszkowa Górna – zabytkowy kościół i zespół dworski;

Kamieniec – zabytkowy pałac;

Krosnowice – zabytkowy kościół i zespół pałacowo-parkowy;

Ławica – zespół pałacowo-parkowy, hydroelektrownia;

Ołdrzychowice Kłodzkie – liczne zabytki (m.in. zespół pałacowo-parkowy);

Piszkowice – pałac i park, zespół dworski;

Pozdamek – zabytkowy pałac;

Starków – zabytkowy dwór i park;

Stary Wielisław – zabytkowy kościół, kaplica, zespół dworsko-folwarczny;

Szalejów Dolny – zabytkowy kościół i zespół dworski;

Żelazno – średniowieczna wieża mieszkalna, dwa zespoły pałacowo-parkowe, zabytkowy kościół

Kłodzko – atrakcje w okolicznych miejscowościach

W nawiasach podano orientacyjną odległość danego miasta i jego atrakcji od Kłodzka

Bardo (ok.11 km) – zabytkowy zespół sanktuarium oraz drogi na Górę Bardzką z zabytkowymi kaplicami, liczne zabytki z różnych epok, spływy Nysą Kłodzką;

Złoty Stok (ok. 18 km) –  udostępniona turystom zabytkowa kopalnia złota, rekonstrukcja średniowiecznej osady górniczej, park linowy, paintball;

Lądek-Zdrój (ok. 24 km) – stacja narciarska (działa – trochę inaczej, ale działa – również w lecie), zabytkowa zabudowa miasta, parki, arboretum, uzdrowisko;

Kletno (ok. 36 km) – Jaskinia Niedźwiedzia, kopalnia uranu (nieczynna, można bez obaw zwiedzać), Muzeum Ziemi, mini-golf, park linowy;

Wróć do strony głównej wokolgor.pl

Znasz inne atrakcje w Kłodzku lub okolicach? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!