Lądek-Zdrój - atrakcje: uzdrowisko

Lądek-Zdrój – atrakcje miasta i regionu

Lądek-Zdrój – atrakcje miejscowości i okolic

„Nie ma takiego miasta „Londyn”, jest Lądek. Lądek-Zdrój.” Cytat pochodzi z jednej z kultowych PRL-owskich komedii, nie ma za wiele wspólnego z atrakcjami Lądka-Zdroju, ale autor nie mógł się po prostu powstrzymać, żeby go tu zamieścić.

Lądek-Zdrój– atrakcje zimą

Amatorzy narciarstwa znajdą w Lądku następujące stoki:

Lądek-Zdrój- atrakcje latem i przez cały rok

Letnia stacja. To atrakcja opisana powyżej, tyle, że w letnim wydaniu. Znajdziemy tu działającą kolejkę linową, mini-ZOO, park linowy, wystawę maszyn rolniczych (dla wielu dzieciaków to już chyba prawie egzotyka …) czy wypożyczalnię terenowych hulajnóg.

Uzdrowisko. Na pewno znaczna część osób, które to czytają, korzysta z usług największej miejscowej atrakcji – uzdrowiska. Właściwości lecznicze miejscowych wód były znane już w średniowieczu (najstarsze urządzenia „uzdrowiskowe” zostały zniszczone przez Mongołów w … 1241 roku, a na przykład jeden z ISTNIEJĄCYCH zakładów przyrodoleczniczych powstał w 1680 roku). Obecnie uzdrowisko prężnie funkcjonuje, a jego długa historia pozwala kuracjuszom i turystom oglądać liczne zabytkowe budynki, nadające dzielnicy sanatoryjnej niezwykłego uroku.

Lądek-Zdrój - atrakcje: uzdrowisko

Park Zdrojowy i inne tereny zielone. Przy opisywaniu atrakcji Lądka-Zdroju nie sposób też nie wspomnieć o parkach. Sam Park Zdrojowy ma ponad hektar powierzchni, a spora część dzielnicy sanatoryjnej jest rodzajem wielkiego ogrodu-parku. W Parku Zdrojowym znajdziemy też źródełko wody mineralnej, basen, nie wspominając o fontannach i małej architekturze.

Arboretum w Lądku-Zdroju. Szczególny typ „terenów zielonych” :). Arboretum (dla niewtajemniczonych – rodzaj ogrodu botanicznego, gdzie główną częścią kolekcji są drzewa i krzewy) w Lądku-Zdroju jest najwyżej położoną placówką tego typu w Polsce; w kolekcji można zobaczyć głównie rosnący w okolicach gatunki, są jednak również różaneczniki i azalie. Sporą atrakcją dla odwiedzających Lądek-Zdrój może być również nocne zwiedzanie arboretum.

Zabytki w Lądku-Zdroju. Wśród atrakcji miasta nie można nie wymienić zabytków – tym bardziej, że wiele z nich ma dość niezwykły charakter. Znajdziemy tu między innymi kryty (w sensie „zadaszony”) most, dawne zakłady przyrodolecznicze, piękne wille i pensjonaty, kamienice i zabudowę części „miejskiej”.

Lądek-Zdrój  – atrakcje innych miejscowości gminy:

Karpno – ruiny zamku Karpień,

Kąty Bystrzyckie – skansen Gotwaldówka;

Lutynia – bazaltowe słupy (i inne atrakcje geologiczne w nieczynnym kamieniołomie), ruiny dawnej kopalni srebra, skalny wąwóz …

Orłowiec – zabytkowy kościół;

Konradów – zabytkowy kościół i dwór;

Trzebieszowice – pałac i park, zabytkowy kościół, zespół dworski;

Radochów – zespół dworski, Kalwaria na Cierniaku, Jaskinia Radochowska;

Wrzosówka – wieża widokowa na Borówkowej Górze;

Lądek-Zdrój – atrakcje okolicy

W nawiasach podano orientacyjną odległość do danej miejscowości i jej atrakcji; kliknij w kolorową nazwę, by przejść do opisu szczegółowego;

Kletno (ok. 13 km) – Jaskinia Niedźwiedzia, dawna kopalnia uranu, Muzeum Ziemi;

Złoty Stok (ok. 19 km) – dawna kopalnia złota (do zwiedzania), zabytki, rekonstrukcja średniowiecznej osady górniczej, park linowy;

Kłodzko (ok. 24 km) – zabytki (między innymi Twierdza Kłodzka), podziemne trasy turystyczne, muzeum, liczne zabytki na terenie całej gminy;

Znasz inne atrakcje w Lądku-Zdroju lub okolicach? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!