Złoty Stok – atrakcje miejscowości i regionu

Złoty Stok – atrakcje miejscowości i okolic

Leżące u podnóża Gór Złotych miasto jest najstarszym (i najdłużej działającym) ośrodkiem górnictwa i hutnictwa na terenach dzisiejszej Polski. Ostatnie z kopalń zamknięto w latach 60-tych dwudziestego wieku, a obecnie dawne tereny przemysłowe służą jako specyficzna atrakcja turystyczna.

Złoty Stok – atrakcje zimą

Miłośnicy jazdy na nartach znajdą stoki w okolicznych miejscowościach (np. w Lądku-Zdroju), w Złotym Stoku – wbrew nazwie – stoków narciarskich brak.

Złoty Stok – atrakcje latem i przez cały rok

Kopalnia Złota. Niewątpliwie największa i najlepiej znana turystom atrakcja turystyczna Złotego Stoku. Zwiedzać można wnętrze dawnej kopalni złota i arsenu (a w niej zobaczyć – między innymi – dziesięciometrowy podziemny wodospad), wystawę minerałów, ekspozycję związaną z historią Złotego Stoku i miejscowego górnictwa. Do dyspozycji turystów jest również cała masa atrakcji dodatkowych: pokazy wybijania monet, odlewania złotych sztabek, płukanie złota czy szukanie cennych kamieni szlachetnych ….

Średniowieczna Osada Górnicza jest w zasadzie rekonstrukcją środowiska życia i pracy dawnych górników tutejszych kopalń. Znajdziemy tu zarówno typowe „wiejskie” urządzenia (np. wiatrak), jak i specjalistyczne dawne urządzenia górnicze i hutnicze (studnia z kołowrotem, koło deptakowe, młyn stępowy …)

Leśny Park Przygody „Skalisko„. Park linowy z typowymi dla tego rodzaju obiektów atrakcjami – tyle, że niezwykle wręcz obszerny, a i atrakcji więcej niż w zwykłych obiektach tego typu.

Paintaball. Miłośnicy strzelania farbą (lub laserem) również znajdą w Złotym Stoku atrakcje dla siebie. O szczegółach przeczytasz tutaj.

Zabytki w Złotym Stoku. Miasto ma bardzo długą historię, nie powinno więc nikogo dziwić, że miłośnicy zabytków znajdą tu masę atrakcji dla siebie. Jak zwykle największą część stanowią obiekty sakralne (kościoły z różnych okresów historycznych – od XVI do XIX wieku) oraz kamienice (głównie z XIX wieku, ale są wyjątki). Specyficzną budowlą Złotego Stoku, której lokalizacja związana jest z dawną funkcją miasteczka, jest szesnastowieczna mennica.

Złoty Stok – atrakcje innych miejscowości gminy

Chwalisław – zabytkowy kościół (XVIII wiek);

Laski – zabytkowy kościół i kapliczki;

Mąkolno – zabytkowy kościół (XVIII wiek), fabryka prochu;

Płonica – kościół z XVIII wieku

Złoty Stok – atrakcje w okolicy

W nawiasach podano orientacyjną odległość; w celu zapoznania się ze szczegółami kliknij w kolorową nazwę;

Bardo (ok. 16 km) – zabytki (m.in. sanktuarium i kaplice przy drodze na Górę Bardzką), spływy Nysą Kłodzką;

Kłodzko (ok. 18 km) – zabytki (w tym Twierdza Kłodzka i podziemne trasy turystyczne);

Lądek-Zdrój (ok. 19 km) – zabytkowa zabudowa, zarówno miasta, jak i uzdrowiska, liczne tereny zielone, arboretum, ośrodek narciarski;

Kletno (ok. 32 km) – Jaskinia Niedźwiedzia, nieczynna kopalnia uranu (udostępniona do zwiedzania), Muzeum Ziemi;

Wróć do strony głównej wokolgor.pl

Znasz inne atrakcje w Złotym Stoku lub okolicach? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!