Góra Świętej Anny – atrakcje miejscowości oraz okolic

Góra Świętej Anny – atrakcje miejscowości i okolic

Jeden z nielicznych przypadków, gdy nazwa wzniesienia jest jednocześnie nazwą miejscowości. Położona na Górze Św. Anny wieś (o tej samej nazwie) ma do zaoferowania liczne atrakcje odwiedzającym ją turystom.

Góra Świętej Anny – atrakcje zimą

Zarówno sama Góra Świętej Anny, jak i jej okolice, nie obfitują w zimowe atrakcje. I – szczerze mówiąc – nie znajdziemy ich też w najbliższej okolicy.

Góra Świętej Anny – atrakcje latem i przez cały rok

Bitwa i jej upamiętnienie. Najbardziej chyba znanym epizodem z długiej historii istnienia wioski jest bitwa, jaką stoczyli tu z Niemcami uczestnicy III Powstania Śląskiego. Na samej Górze możemy zobaczyć pomnik i amfiteatr upamiętniający te wydarzenia.

Ciekawostka: pierwotnie w tym miejscu znajdowało się mauzoleum upamiętniające poległych w tej samej bitwie NIEMCÓW; w roku 1946 zostało wysadzone, a kamień z rozbiórki wywieziony „na odbudowę Warszawy”.

Pomnik stanowi specyficzną atrakcję dla miłośników historii – autorzy, chcący upamiętnić walkę o polskość Śląska popełnili całą masę błędów rzeczowych … więc proponuję łamigłówkę historyczną i próbę ich odnalezienia.

Muzeum Czynu Powstańczego. O ile na pomnik patrzymy dziś z lekkim przymrużeniem oka, o tyle muzeum jest placówką w pełni poważną i profesjonalną. Znajdziemy tu pamiątki po powstańcach ze wszystkich trzech Powstań Śląskich, ekspozycje związane z polskim ruchem narodowym w Niemczech, a od ponad 10 lat możemy zobaczyć również „Panoramę Powstań Śląskich”.

Mogiły powstańców. A to już element w pełni poważny. Miejsce na zadumę, dla wierzących – na modlitwę.

Zespół klasztorny Franciszkanów. Historia świątyni w tym miejscu rozpoczyna się w XV wieku (obecny kościół jest wynikiem późniejszych przebudów). We wnętrzu możemy podziwiać bogate wyposażenie z różnych epok. Dla osób praktykujących ważne mogą być przechowywane w kościele relikwie św. Anny i jej cudowna figurka. W skład zespołu klasztornego wchodzą też: kapliczki Drogi Męki Pańskiej i Drogi Matki Boskiej oraz inne kaplice.

Góra. Zasadniczo rzecz biorąc – nie jest górą (za niska wg kryteriów przyjętych w geografii). Nie ma to jednak większego znaczenia dla odwiedzających ją turystów. Oprócz pięknych widoków (okolica jest raczej płaska, więc można sięgnąć wzrokiem naprawdę daleko) możemy podziwiać atrakcje geologiczne – utworzono tu między innymi geopark, zaopatrzono miejscowe dawne kamieniołomy w niezbędną infrastrukturę oraz tablice informacyjne…

Wróć do strony głównej wokolgor.pl

Znasz inne atrakcje w Górze Świętej Anny lub okolicach? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!