Krynica-Zdrój - atrakcje: park i deptak w centrum miasta

Krynica-Zdrój – atrakcje turystyczne miasta i okolic

Krynica-Zdrój – atrakcje miasta i okolic

Krynica-Zdrój (dla odróżnienia od popularnego nadmorskiego miasteczka, nazywana też – całkowicie niepoprawnie – Krynicą Górską) jest jednym z najpopularniejszych celów wypraw turystycznych w góry. Zarówno samo miasto, jak i okolice, obfitują w atrakcje turystyczne.

Zobacz też: Krynica Morska – atrakcje turystyczne

Krynica-Zdrój – atrakcje zimą

Narty i snowboard w Krynicy-Zdroju. Uprawianie rozmaitych odmian narciarstwa jest jednym z podstawowych celów wypraw w góry zimą. W Krynicy-Zdroju na nartach i desce możemy zaszaleć:

  • na Jaworzynie Krynickiej (kolejka gondolowa);
  • w Słotwinach
  • w ośrodku HenrykSki (centrum Krynicy)

Krynica-Zdrój – atrakcje latem i przez cały rok

Kolejki i wyciągi. Część atrakcji tego typu jest czynna jedynie w sezonie, jednak również w czasie cieplejszych pór roku możemy skorzystać z tego typu udogodnień. Poza sezonem narciarskim czynne są:

Jaworzyna Krynicka to wzniesienie oddalone od centrum miasta, więc trzeba wysilić nogi (lub podjechać lokalnym transportem); nagrodą są niesamowite i rozległe widoki na Beskidy. Natomiast Góra Parkowa znajduje się w samym centrum miasta.

Góra Parkowa. Wzniesienie, znajdujące się praktycznie w centrum Krynicy-Zdroju, zamienione zostało w piękny park; znajdziemy tu urokliwe alejki, ławeczki, stawy pełne ptactwa wodnego …

Krynica-Zdrój - atrakcje: Staw Łabędzi
Staw łabędzi na Górze Parkowej

Deptak i tereny spacerowe. W Krynicy-Zdroju nie zabraknie nam atrakcji tego typu. Oprócz wspomnianej Góry Parkowej możemy wybrać się na spacer:

  • deptakiem wzdłuż centrum miasteczka (Aleja Nowotarskiego);
  • Bulwarem Dietla;
  • po Parku Mieczysława Dukieta.
Krynica-Zdrój - atrakcje: park i deptak w centrum miasta
Deptak w centrum Krynicy-Zdroju

Pijalnie wód mineralnych. Nie da się ukryć, że swą popularność Krynica zdobyła właśnie dzięki leczniczym wodom. Nawet jeżeli nie jesteśmy kuracjuszem, to warto skorzystać z tej atrakcji; pijalnie znajdziemy:

  • przy deptaku – Pijalnia Główna (wielki budynek, nie sposób przeoczyć) oferuje do wyboru cztery rodzaje wód mineralnych, pijalnia Mieczysław (w Starym Domu Zdrojowym) jedynie wodę „Mieczysław”;
  • pod Górą Parkową (pijalnia „Jan”, dwa rodzaje wody);
  • w Parku Słotwińskim.
rynica-Zdrój - atrakcje: pijalnia wód Jan
Pijalnia Wód Mineralnych Jan

Zabytki. Zabudowa centrum Krynicy robi wrażenie. Budynki, które możemy zobaczyć wzdłuż deptaku oraz Bulwaru Dietla, robią naprawdę spore wrażenie. Mamy tu zarówno budowle prawie monumentalne (jak Stary Dom Zdrojowy), jak i stosunkowo niewielkie, ale przez to urocze (jak np. Willa mieszcząca Muzeum Nikifora).

Muzeum Nikifora. W Willi Romanówka znajdziemy ekspozycję prac najbardziej chyba znanego krynickiego artysty; oprócz tego można też podziwiać okresowe wystawy innych twórców.

Muzeum Zabawek. Prywatna placówka, prezentująca historyczne już zabawki i gry; atrakcja dla każdego: dzieciaki zobaczą, czym bawili się ich (pra)dziadkowie, osoby starsze mogą powrócić na chwilę do swego dzieciństwa.

Prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Łuczakówka. Wśród eksponatów znajdziemy tu zarówno spreparowane okazy rodzimej fauny, jak i zwierząt egzotycznych (efekt łowieckich pasji twórcy kolekcji). Oprócz tego możemy zobaczyć okazy geologiczne, jak i kolekcję replik broni palnej.

Muzeum Turystyki Górskiej. Niewielka ekspozycja, znajdująca się w pobliżu schroniska na Jaworzynie Krynickiej, prezentuje historię ruchu turystycznego w górach. Dla zainteresowanych.

Hala Lodowa. Całoroczne lodowisko w Krynicy-Zdroju to atrakcja dla każdego miłośnika łyżwiarstwa. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Tenis w Krynicy-Zdroju. W pobliżu Hali Lodowej znajdziemy też kort tenisowy o ceglastej nawierzchni.

Kręgielnia w Krynicy-Zdroju. Obiekt położony w Zajeździe Krynickim. Szczegóły na temat atrakcji dostępne są tutaj.

Ścieżka w koronach drzew i wieża widokowa – nazwa atrakcji mówi praktycznie wszystko – a szczegóły znajdziemy na stronie organizatora;

Baseny. Krynica-Zdrój oferuje zarówno baseny całoroczne, jak i dostępne sezonowo, położone na świeżym powietrzu. Szczegółowy spis znajdziemy na stronie prowadzonej przez miejscowy Urząd Miejski,

Krynica-Zdrój – atrakcje innych miejscowości gminy

Berest – zabytkowa cerkiew;

Czyrna – zabytkowa cerkiew;

Mochnaczka Niżna – zabytkowa cerkiew (co za niespodzianka) oraz kaplica;

Muszynka – zabytkowa cerkiew (jeszcze jedna), okopy konfederatów barskich, przejście graniczne;

Piorunka – zabytkowa cerkiew;

Polany – zabytkowa cerkiew;

Tylicz – Muzeum Dziejów Tylicza, ośrodki narciarskie, mofeta, zabytkowy kościół oraz – uwaga, tego nikt się nie spodziewa – zabytkowa cerkiew;

Krynica-Zdrój – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Muszyna (10 km) – ruiny zamku, ujęcia wody mineralnej, baseny, Ogrody Sensoryczne, Ogrody Biblijne, zabytkowe zabudowania;

Grybów (28 km) – muzea i zabytki (a w gminie – liczne cenne dzieła sztuki sakralnej);

Klimkówka (31 km) – sporty wodne, plaża;

Uście Gorlickie (29 km) – liczne dzieła architektury drewnianej, w Bunarach w Gminie Uście Gorlickie – cerkiew, znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO;

Łosie (31 km) – Zagroda Maziarska;

Nowy Sącz (32 km) – ruin zamku, skanseny, muzea, zabytkowe zabudowania miejskie;

Piwniczna-Zdrój (38 km) – stacje narciarskie, wody mineralne, park, kąpielisko;

Znasz inne atrakcje w Krynicy lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!

Wróć do strony głównej wokolgor.pl