Muszyna - atrakcje: ogrody sensoryczne

Muszyna – atrakcje turystyczne miasta, gminy i okolic

Muszyna – atrakcje miasta i okolic

Muszyna leży tuż przy granicy bardziej znanej i popularnej Krynicy. I nie da się ukryć, że leży nieco w jej cieniu. Nie znajdziemy tu takich tłumów kuracjuszy i wczasowiczów, jednak atrakcji nam nie zabraknie.

Muszyna – atrakcje zimą

W Muszynie, jak w każdym chyba górskim miasteczku, najpopularniejszą atrakcją w sezonie zimowym jest uprawianie narciarstwa i snowboardu. W Muszynie dla miłośników śnieżnego szaleństwa czeka Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.

Sezonowe lodowisko. Miłośników szaleństwa na łyżwach powinna z kolei zainteresować ta atrakcja – znajdziemy ją w dzielnicy Zapopradzie.

Muszyna – atrakcje latem i przez cały rok

Góra Baszta i ruiny zamku w Muszynie. Na położonym tuż przy centrum miasteczka wzniesieniu znajdziemy sieć ścieżek spacerowych oraz ruiny zamku, należącego niegdyś do starostów muszyńskich. Oprócz możliwości zwiedzenia zabytku (a w zasadzie jego pozostałości – z zamku nie zachowało się zbyt wiele) góra dostarcza jeszcze jednej atrakcji – roztacza się stąd niesamowity widok na miasto i okolicę.

Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”. Coś dla miłośników historii. Muzeum pokazuje ekspozycję, poświęconą historii miasteczka i regionu.

Rynek w Muszynie. Trójkątny plac, stanowiący centrum miasta, nie jest może szczególnie urokliwy (zdecydowanie przeszkadza mu w tym przebiegająca tu ruchliwa droga), ma jednak kilka ciekawych elementów. Znajdziemy na nim między innymi zabytkowe figury św. Floriana i św. Nepomucena.

Ulica Kościelna w Muszynie. Ulicę wypełniają parterowe domki, które tworzą uroczą całość. Warto zatrzymać się tu na chwilę w drodze do miejscowej świątyni.

Kościół parafialny w Muszynie i Ogrody Biblijne. Kościół w Muszynie jest zabytkiem, pochodzącym z XVII wieku (we wnętrzu zachowało się trochę jeszcze wcześniejszych elementów wyposażenia). Dla osób, którym zwiedzanie zabytkowej świątyni nie wystarcza, przygotowano atrakcję dodatkową – w jej pobliżu znajdziemy Ogrody Biblijne, czyli tematyczny park, poświęcony historii zbawienia, geografii Ziemi Świętej oraz nauczaniu proroków.

Baseny w Muszynie. W dzielnicy Zapopradzie znajdziemy zespół basenów, udostępnionych dla turystów. Wstęp, niestety, płatny. Szczegóły atrakcji znajdziemy tutaj.

Ogrody Sensoryczne. Na szczycie wzniesienia, które góruje nad Zaporadziem znajdziemy Ogrody Sensoryczne. Pomysł był taki, żeby zgrupować w różnych częściach ogrodów rośliny, oddziałujące na konkretne zmysły. Ale i tak najważniejszy jest wzrok – ogrody są po prostu piękne. No i nie sposób nie wspomnieć tutaj o wieży widokowej – można podziwiać stąd doliny rzek, w których położone są główne dzielnice Muszyny.

Muszyna - atrakcje: ogrody sensoryczne
Widok na Ogrody Sensoryczne w Muszynie

Park Zdrojowy Baszta. Położony u stóp Góry Baszta i rozciągający się wzdłuż potoku Szczawnik teren zamieniony został w park. Znajdziemy tu ławeczki, urządzenia rekreacyjne (w tym elementy siłowni na wolnym powietrzu). Przez potok można przejść kładkami, a jego brzegi wykorzystywane są przez niektórych turystów do plażowania.

Spływy Popradem. Wzdłuż Popradu natkniemy się na piękne tereny spacerowe. Jeżeli oglądanie widoków z brzegów rzeki nam nie wystarczy, możemy skorzystać z usług firmy organizującej spływy Popradem.

Wody mineralne. Na pijalnie i zwykłe źródła wód mineralnych natknąć się możemy w zasadzie w całej Muszynie. Jeżeli nawet nie cierpimy na nic, co wymagało by wodolecznictwa – warto spróbować.

Muszyna – atrakcje pozostałych miejscowości gminy

Mofety. To atrakcja, której nie ma chyba żadne inne miasto w Polsce. Mofety to miejsca, gdzie w sposób naturalny gaz wydobywa się spod ziemi, tworząc w pokrywającej dane miejsce wodzie kotłowaninę bąbelków. Widzieliście zapewne coś takiego wiele razy w filmowych ekranizacjach baśni lub filmów fantasy. W Muszynie można tą atrakcję zobaczyć w oryginale. Wadą jest spora odległość od centrum, mofety zlokalizowane są w Jastrzębiku.

Drewniane cerkwie. Pamiątki po wieloetnicznej przeszłości tych okolic. Piękne drewniane budowle sakralne znajdziemy między innymi w Złockiem, Jastrzębiku, Szczawniku … Łącznie na liście drewnianych obiektów sakralnych w Gminie Muszyna znajduje się 10 świątyń.

Żegiestów. Oprócz jednej z opisanych wyżej cerkwi, do atrakcji Żegiestowa można zaliczyć jego własne źródła wód mineralnych. Oprócz tego: miłośnicy przyrody mogą zwiedzić Półwysep Łopata Polska, gdzie wyznaczono ścieżkę ornitologiczną, miłośnicy długich spacerów wybrać się na wycieczkę wzdłuż Popradu …

Muszyna – atrakcje okolicy

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Krynica-Zdrój (11 km) – trasy narciarskie, pijalnie wód mineralnych, tereny spacerowe, kolejki na Jaworzynę Krynicką i Górę Parkową, muzea (między innymi – Muzeum Nikifora), baseny, wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew;

Piwniczna-Zdrój (28 km) – Park Zdrojowy, pijalnie wód mineralnych, lokalne muzeum, kąpielisko;

Brunary (32 km) – jeszcze jedna zabytkowa cerkiew – tyle, że ta akurat została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości Unesco;

Stary Sącz (45 km) – miasteczko trochę jak z bajki (parterowa i zabytkowa – w większości – zabudowa centrum), stary klasztor, ołtarz papieski z pamiątkami po Janie Pawle II;

Znasz inne atrakcje w Muszynie lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!

Wróć do strony głównej wokolgor.pl