Myślenice -atrakcje: Zarabie

Myślenice – atrakcje turystyczne miasta i okolic

Myślenice – atrakcje miejscowości i okolic

Położone w niewielkiej odległości od Krakowa Myślenice to miejscowość położona wśród stosunkowo niewielkich wzniesień. Nie brak tu jednak atrakcji typowych dla górskich miejscowości.

Myślenice – atrakcje zimą

Stoki narciarskie. W Myślenicach możemy skorzystać z wyciągu narciarskiego na Górę Chełm (Sport Arena Myślenice).

W obrębie gminy znajdziemy również trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.

Myślenice – atrakcje latem i przez cały rok

Zarabie. Jak łatwo się domyślić, jest to dzielnica miasta położona za rzeką Rabą. Zasadnicze jej atrakcje są też dużej mierze związane z rzeką. Znajdziemy tu kąpieliska i miejsca do plażowania (chociaż rzeka jest górska w swych charakterze – dno jest żwirowo-kamieniste), ale są też liczne atrakcje dodatkowe. Dla porządku wymieńmy:

  • park (ciągnący się na sporej długości wzdłuż Raby, ze ścieżkami rowerowymi i spacerowymi);
  • pole do gry w petanque;
  • park linowy;
  • skate park;
  • korty tenisowe;
  • mini-golf.

Brzegi rzeki połączone są mostem (ul. Piłsdskiego) oraz kładką – można swobodnie przemieszczać się między brzegami rzeki.

Myślenice -atrakcje: Zarabie
Zarabie w Myślenicach

Wędkarstwo. Raba służy również miłośnikom tego typu – atrakcji; łowisko pstrągowe znajdziemy przy dolnym jazie.

Aquarius. Basen – a właściwie to niewielki park wodny. Szczegółowy opis atrakcji znajdziemy tutaj.

Kolej krzesełkowa na Górę Chełm jest czynna również poza okresem zimowym.

Zabudowa miasta. W centrum miasta znajdziemy sporo ładnych miejsc; nie jest to może Kraków, ale miłośnikom małomiasteczkowych klimatów powinno się tu spodobać. Na Rynku zwracają uwagę: fontanna („Tereska”), rzeźba św. Floriana oraz pomnik poświęcony miejscowym bohaterom (w ocenie autora: niezbyt ładny – ale to rzecz gustu). Kamienice przy Rynku (i sąsiednich ulicach) są całkiem sympatyczne, rzecz w tym, że nie jest ich wiele – Myślenice nie są wielkim miastem.

Kościół Narodzenia NMP. Świątynia zwraca uwagę odwiedzających centrum miasta (położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z pierzei rynku). Kościół o średniowiecznym rodowodzie kryje między innymi obraz Matki Boskiej Myślenickiej – dzieła ma ciekawą historię, miało należeć do jednego z papieży… Atrakcja dla miłośników ciekawostek historycznych i dawnej architektury.

Dom Grecki (obecnie Muzeum Niepodległości – w nowej siedzibie,przy ul. Traugutta). W muzeum znajdziemy kolekcję regionalnych pamiątek:  ekspozycję dawnych wnętrz mieszczańskich, wystawę etnograficzną, archeologiczną oraz zbiór eksponatów związanych z II Wojną Światową. Na chwilę pisania tych słów muzeum było nieczynne – zalecam sprawdzić dostępność bezpośrednio na jego stronie

Zamek w Myślenicach. Atrakcja dla najbardziej zagorzałych miłośników zabytków, z zamku bowiem niewiele pozostało; warownia wznosiła się na zboczach Góry Ukleina – i niewiele więcej o nim wiadomo. Przypuszczalnie funkcjonował w XIII i XIV wieku, jednak został opuszczony i/lub zniszczony w niewyjaśnionych okolicznościach przed wiekiem XVI.

Reasumując: nie wiadomo kto i kiedy zamek zbudował, kto był właścicielem, kiedy został opuszczony i zniszczony. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce :).

Inne zabytki w Myślenicach:

  • Kościół pod wezwaniem św. Jakuba (XV wiek);
  • dwór „Belweder” (obecnie siedziba starostwa);
  • Dwór Dolnowiejskiej.

Myślenice – atrakcje innych miejscowości gminy

Krzyszkowice – drewniany kościół (XIX wiek);

Trzemeśnia – drewniany kościół z XVIII wieku;

Myślenice – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Siepraw (11 km) – ośrodek narciarski, zabytkowy kościół, sanktuarium bł Anieli Salawy;

Pcim (12 km) – zabytki sakralne;

Dobczyce (14 km) – zamek (i niewielkie muzeum), skansen, pozostałości Starego Miasta, zapora;

Lanckorona (18 km) – ruiny zamku, urocza zabudowa dawnego miasteczka, muzeum;

Mszana Dolna (25 km) – zabytkowy kościół i park, wypoczynek nad rzeką;

Maków Podhalański (30 km) – Podbabiogórskie EkoMuzeum, zabytki;

Sucha Beskidzka (35 km) – zabytkowa Karczma Rzym, zamek (i zlokalizowane w nim muzeum) i park;

Rabka-Zdrój (36 km) – zabytki uzdrowiska, Park Zdrojowy, tężnia solankowa, muzea, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Rabkoland (park rozrywki);

Znasz inne atrakcje w Myślenicach lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!

Wróć do strony głównej wokolgor.pl