Nowy Sącz – atrakcje turystyczne miasta i okolic

Nowy Sącz – atrakcje miejscowości i okolic

Jedno z ważniejszych miast położonych w polskich górach. Nie znajdziemy tu typowych atrakcji, charakterystycznych dla górskich kurortów, rozrywek nam jednak nie zabraknie.

Nowy Sącz – atrakcje zimą

Zimowa oferta dla miłośników sportów nie jest w Nowym Sączu szczególnie obfita: wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe znajdują się w okolicznych miejsjcowościach, podobnie jak trasy narciarstwa biegowego.

Nowy Sącz – atrakcje latem i przez cały rok

Zabudowa miasta. Nowy Sącz to jedno z najstarszych miast małopolskich. Do dzisiejszych czasów zachował się układ przestrzenny dawnego centrum miasta. Nawet jeżeli nie jesteśmy miłośnikami architektury i urbanistyki, to sporą atrakcją będzie dla nas spacer urokliwymi uliczkami wokół rynku. Pełno tu niewysokich kamienic, które nadają centrum miasta nieco „małomiasteczkowy” wygląd.

Zamek Królewski w Nowym Sączu. Średniowieczna warownia, z której zachowały się do dnia dzisiejszego ruiny: baszta oraz fragment murów obronnych. Na wzgórzu, gdzie kiedyś stał zamek znajdziemy piękny park, a miejsce pod murem stworzono chyba z myślą o turystach, którzy chcą się sfotografować na jakimś ładnym tle (znajdziemy tu kompozycje kwiatowe, układające się w napis „Nowy Sącz” oraz zegar – też kwiatowy) Atrakcja dla miłośników historii i zabytków, ale również dla tych, którzy cenią piękne widoki.

Sądecki Park Etnograficzny i Miasteczko Galicyjskie. Położony na obrzeżach miasta skansen, o powierzchni 20 hektarów; znajdziemy tu zabudowania chłopskie, dworskie, dawne warsztaty, świątynie różnych wyznań … Sporą atrakcją jest też rekonstrukcja rynku dawnego galicyjskiego rynku małego miasteczka (znaczną jego część stanowią kopie faktycznie istniejących budynków).

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. W zasadzie od niego powinniśmy zacząć, bo skansen jest tylko jego oddziałem – tyle że chyba najciekawszym. W innych, zlokalizowanych w Nowym Sączu placówkach możemy zobaczyć:

  • w gmachu głównym (ul. Jagiellońska 56) – wystawy dotyczące historii regionu w XIX i XX wieku;
  • w Domu Gotyckim (ul. Lwowska 3) – ekspozycje poświęcone sztuce sakralnej;
  • w Galerii Marii Ritter i Starych Wnętrz Mieszczańskich (Rynek 2) – dzieła tej artystki oraz – nie powinniście być zaskoczeni, drodzy czytelnicy – dawne wnętrza mieszczańskie.

Inne zabytki miasta. W Nowym Sączu znajdziemy też całą masę innych zachowanych zabytków: od kamienic, przez fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich, po świątynie (z różnych epok architektonicznych i należące do różnych wyznań).

Nowy Sącz – atrakcje okolicy

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Stary Sącz (10 km) – średniowieczny klasztor, Ołtarz Papieski, zabytkowa zabudowa małego miasteczka;

Rytro (18 km) – stacje narciarskie, zamek, Gminny Park Ekologiczny;

Grybów (20 km) – liczne zabytki (głównie sakralne) na terenie całej gminy, rekonstrukcja średniowiecznej twierdzy;

Piwniczna-Zdrój (25 km) – stacje narciarskie, źródła wód mineralnych, muzeum regionalne, spływy Popradem;

Limanowa (26 km) – lokalne muzeum, sanktuarium maryjne, stoki narciarskie;

Brunary (31 km) – zabytkowa cerkiew, wpisana na listę UNESCO:

Krynica-Zdrój (32 km) – pijalnie wód mineralnych, trasy narciarskie, zabytkowa zabudowa, baseny, muzea, ścieżka w koronach drzew i wieża widokowa, całoroczne kolejki na Jaworzynę Krynicką i Górę Parkową;

Klimkówka (34 km) – zalew (Jezioro Klimkowskie) z możliwością plażowania i uprawiania sportów wodnych, cerkiew;

Znasz inne atrakcje w Nowym Sączu lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!