Rabka-Zdrój – atrakcje turystyczne miasta i okolic

Rabka-Zdrój – atrakcje miejscowości i okolic

Rabka-Zdrój znana jest głównie jako uzdrowisko dziecięce – i trzeba powiedzieć sobie szczerze, że sporą część jej atrakcji dostosowano do potrzeb małych pacjentów tutejszych sanatoriów. Tym niemniej również dorośli turyści znajdą tu coś dla siebie.

Rabka-Zdrój – atrakcje zimą

Narty w Rabce. Najpopularniejszy spośród zimowych sportów można uprawiać:

Rabka-Zdrój – atrakcje latem i całoroczne

Park Zdrojowy. W miejscu, gdzie zwykłe miasta mają centrum, w Rabce zlokalizowano wielki park. Oprócz atrakcji typowych dla takich miejsc (ławeczki, mała architektura, fontanny), w parku znajduje się tężnia solankowa. Dla niewtajemniczonych: osoby, spacerujące wokół tężni wdychają aerozol solankowy, powstały przez ściekanie solanki po cienkich gałązkach, stanowiących główny element tężni. Dawniej produkowano w podobny sposób sól do celów spożywczych, dzisiaj stosuje się tężnie głównie do celów leczniczych – spacery w jej okolicy pomagają astmatykom i chorym na inne choroby układu oddechowego.

Rabkoland. Wielki park rozrywki dla dzieci; wśród jego atrakcji wymienić należy przede wszystkim karuzele różnego typu, „diabelskie młyny”, dom do góry nogami … Dzieciakom spodoba się na pewno. Dodatkową atrakcją w Rabkolandzie są dwa zlokalizowane tu muzea.

Muzeum Rekordów i Osobliwości. Kolekcja przedmiotów, dla których kluczowe jest słowo „naj”. Są tu rzeczy najmniejsze, największe, najdłużej używane … Niby tylko ciekawostki, ale potrafią zająć nie tylko najmłodszych.

Muzeum Orderu Uśmiechu. Order Uśmiechu to jedyne odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci; w znajdującym się w Rabce muzeum możemy zobaczyć między innymi oryginalne wnioski o przyznanie go poszczególnym osobom, listy odznaczonych, pamiątki …

Muzeum im. Władysława Orkana. To muzeum nie znajduje się już na terenie Rabkolandu – ale trudno go przegapić: drewniany kościół, w którym umieszczono ekspozycję (głównie etnograficzną) jest ciężki do przeoczenie.

Muzeum Górali i Zbójników. Kolejna atrakcja muzealna Rabki: ekspozycja prezentuje życie dawnych górali, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy ustawicznie popadali w konflikt z prawem :).

Teatr Lalek Rabcio to – jak możemy się domyślić – atrakcja przede wszystkim dla najmłodszych. Repertuar teatru znajdziemy tutaj.

Rabka-Zdrój – atrakcje pozostałych miejscowości Gminy Rabka

Chabówka. Odwiedzający Chabówkę z przyjemnością zwiedzą zapewne tutejszy Skansen Taboru Kolejowego. Zebrano tu ponad 50 parowozów, wiele wagonów oraz sprzętu kolejowego. Dla osób zainteresowanych dawną architekturą sporą atrakcją może być wizyta w tutejszym zabytkowym drewnianym kościele.

Rabka-Zdrój – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Mszana Dolna (15 km) – zabytkowy kościół, park, wypoczynek nad rzeką;

Nowy Targ (22 km) – zabytki, lokalne muzea, narciarstwo;

Szaflary (27 km) – termy, zabytki;

Maków Podhalański (29 km) – zabytki, Podbabiogórskie EkoMuzeum;

Chochołów (35 km) – zabytkowe zabudowania drewniane, lokalne muzea, termy;

Szczyrzyc (32 km) – zabytkowy klasztor, Wioska Indiańska;

Myślenice (35 km) – zabytki w centrum miasta, muzeum, tereny wypoczynkowe na Zarabiu (kąpielisko, tereny do uprawiania różnorakich sportów);

Zawoja (36 km) – skansen, Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego;

Poronin (37 km) – trasy narciarskie, zabytkowy kościół, obiekty po byłym Muzeum Lenina;

Frydman (37 km) – podziemna trasa w dawnych piwnicach do składowania wina, inne zabytki, wypoczynek nad Jeziorem Czorsztyńskim;

Znasz inne atrakcje w Rabce lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!