Stary Sącz - atrakcje: baszta klasztoru

Stary Sącz – atrakcje turystyczne miasta, gminy i regionu

Stary Sącz – atrakcje turystyczne miejscowości i okolic

Położony w otoczeniu malowniczych wzniesień Beskidu Niskiego i Sądeckiego był niegdyś jednym z ważniejszych miast południowej Polski. Do dnia dzisiejszego dotrwały tu liczne zabytki, a główną atrakcją miasta jest niesamowity, trochę „niedzisiejszy” klimat.

Stary Sącz – atrakcje turystyczne zimą

Stary Sącz leży w malowniczej kotlince, dlatego też nie znajdziemy tu typowych ośrodków narciarskich. Miłośnicy tego typu atrakcji znajdą je w sąsiednich miejscowościach: Rytrze i Piwnicznej. Natomiast w samym Starym Sączu znajdziemy szlaki turystyczne narciarsko-piesze – miłośnicy wypraw Ski-turowych nie powinni być zawiedzeni.

Stary Sącz – atrakcje turystyczne latem i przez cały rok

Rynek w Starym Sączu. Piękna, parterowa (i w dużej mierze zabytkowa) zabudowa rynku decyduje o niezwykłym klimacie tego miejsca. No i jeszcze nawierzchnia, przywodząca na myśl dawne wieki (i – uwaga dla Pań – niezbyt korzystna dla butów na wysokich obcasach).

Podobny klimat ma spory obszar centralnej części miasta. Znajdziemy tu głównie stare i małe domki, urocze w swej prostocie, ulice wyłożone kostką … Jednym słowem – jedna wielka atrakcja dla miłośników tego typu scenerii.

Muzeum Regionalne w Starym Sączu. W budynku zabytkowego Domu na Dołkach mieszczą się w zasadzie dwie placówki muzealne:

  • Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli gromadzi pamiątki lokalne; znajdziemy tu eksponaty związane ze sztuką sakralną, historią miasta i ludzi go zamieszkujących (jest tu na przykład zbiór pamiątek po Adzie Sari) oraz zbiory etnograficzne;
  • Muzeum Księdza Józefa Tischnera gromadzi z kolei pamiątki po wybitnym duszpasterzu; chętni mogą posłuchać jego kazań lub obejrzeć film biograficzny.

Stary Sącz - atrakcje: Muzeum Regionalne
Muzeum Regionalne w Starym Sączu

Klasztor w Starym Sączu. Najcenniejszy zabytek miasta. Klasztor Klarysek powstał tu w XIII wieku i przez długie lata był jednym z najważniejszych ośrodków religijno-kulturalnych średniowiecznej Polski. W kościele zachwyca zabytkowe wyposażenie, a w pobliżu znajdziemy Źródełko Św. Kingi (towarzyszy mu kaplica, również poświęcona tej świętej), któremu przypisuje się cudowne właściwości.

Stary Sącz - atrakcje: baszta klasztoru
Baszta klasztoru w Starym Sączu

Brama Szeklerska. Dar „bratanków” Węgrów z okazji kanonizacji św. Kingi – brama (bez drzwi – Szeklerzy, lud zamieszkujący węgierskie pogranicza, słynął z gościnności i bram podobno nigdy nie zamykał), której przekroczenie zapewnia dobrobyt i szczęście … Można wierzyć lub nie, ale przekroczyć nie zaszkodzi ;).

Stary Sącz - atrakcje: Brama Szeklerska
Brama Szeklerska w Starym Sączu

Ołtarz Papieski. W roku 1999 Stary Sącz był świadkiem mszy świętej, odprawionej przez Jana Pawła II, w czasie której dokonano kanonizacji św. Kingi. Ołtarz, nieznacznie tylko zmieniony (wykonane z soli elementy konstrukcji musiały być zastąpione drewnianymi – w innym wypadku po prostu by się rozpłynęły pod wpływem warunków atmosferycznych; solne słupy przeniesiono do kopalni w Bochni), jest dziś dostępny dla turystów. W pobliżu znajdziemy też niewielkie muzeum poświęcone osobie Jana Pawła II i samej mszy kanonizacyjnej.

Stary Sącz - atrakcje turystyczne: ołtarz papieski
Ołtarz Papieski w Starym Sączu

Inne zabytkowe budowle sakralne w Starym Sączu:

  • kościół św. Rocha i św. Sebastiana;
  • kościół św. Elżbiety;
  • dawny klasztor franciszkański.

Kąpielisko „Stawy” w Starym Sączu. Kompleks wypoczynkowy jest atrakcją dla miłośników kąpieli i sportów wodnych; znajdziemy tu plaże, miejsca do kąpieli, wypożyczalnie sprzętu wodnego ….

Jeżeli są tu stawy, to można się też domyślić, że atrakcje dla siebie znajdą wędkarze … Szczegóły na temat zezwoleń na połowy w Starym Sączu dostępne są tutaj.

Park Linowy Lemur. Jeżeli lubisz tego typu obiekty, znajdziesz coś dla siebie również w Starym Sączu. Park linowy zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska.

Ścieżka Przyrodnicza Bobrowisko. Teren dawnej żwirowni zmienił się w enklawę dzikiej przyrody. Można obserwować budowle bobrów, ptactwo wodne (między innymi łabędzie i czaple), płazy … Dla wygody turystów urządzono punkty obserwacyjne i „czatownie”.

Inne atrakcje w Gminie Stary Sącz

Wola Krogulecka – jedna z najbardziej niezwykłych wież widokowych: zakręcona ślimakowato platforma oferuje niesamowite widoki;

Moszczenica Niżna – zabytkowy drewniany kościółek;

Stary Sącz – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Rytro (11 km) – stacja narciarska, zamek;

Nowy Sącz (12 km) – zabytki (ruiny zamku, zabudowa miasta, skansen) i muzea;

Piwniczna-Zdrój (17 km) – źródła wód mineralnych, park, lokalne muzeum, trasy spacerowe nad Popradem, basen;

Limanowa (26 km) – sanktuarium, muzeum, zabytkowy park w Łososinie Górnej;

Szczawnica (29 km) – zabytkowa zabudowa uzdrowiskowa, parki, kolej linowa, trasy narciarskie, źródła wód mineralnych; w pobliżu – Wąwóz Homole i Muzeum Pienińskie;

Gródek nad Dunajcem (29 km) – plaża i rozrywki nad wodą;

Grybów (30 km) – zabytki i muzea (również w miejscowościach gminy), rekonstrukcja średniowiecznego grodu;

Krynica-Zdrój (35 km) – zabytki w uzdrowiskowej części miasta, wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew, muzea, koleje na Górę Parkową i Jaworzynę Krynicką, pijalnie wód mineralnych;

Krościenko nad Dunajcem (36 km) – zabytki, stoki narciarskie, wody mineralne;

Znasz inne atrakcje w Starym Sączu lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!