Szczyrzyc – atrakcje turystyczne miejscowości i okolic

Szczyrzyc – atrakcje miejscowości i okolic

Szczyrzyc to niewielka wioska (w przeszłości uzyskała prawa miejskie), której główne atrakcje związane są z tutejszym klasztorem.

Szczyrzyc – atrakcje zimą

Narty. Miłośnicy białego szaleństwa muszą niestety pofatygować się do okolicznych miejscowości.

Szczyrzyc – atrakcje latem całoroczne

Klasztor w Szczyrzycu. Założone w XIII wieku opactwo cysterskie w Szczyrzycu było niegdyś ekonomiczną potęgą (czytając o historii okolicznych ziem, co chwilę natrafiamy na wzmiankę „wieś była własnością klasztoru w Szczyrzycu”; jeżeli nie wierzycie – sprawdźcie). Nie tylko wsie były zresztą ich własnością – zasługą braci ze Szczyrzyca było między innymi założenie Nowego Targu.

Obecnie można zwiedzać klasztor, kościół i muzeum (zbiory obejmują też tematykę, której nie spodziewalibyśmy się znaleźć w klasztorze – znajdziemy tu między innymi unikatową trzynastowieczną mapę, zbiory broni i uzbrojenia, w tym również bardzo egzotycznego. Ze zbiorów bardziej konwencjonalnych wymienić należy eksponaty związane z historią klasztoru i miejscowego browaru, sztukę sakralną czy zbiory etnograficzne).

Diabli Kamień. Miejsce związane z legendą o diable, zrzucającym – niecelnie – kamień na klasztor (legenda znana z wielu miejsc w Polsce, wersję ze Szczyrzyca znajdziemy tutaj). Kamieniowi towarzyszy pustelnia (ciekawostka – jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku była zamieszkana) oraz kapliczka.

Wioska Indiańska w Szczyrzycu. Atrakcja z nieco innej beczki – rekonstrukcja wioski północnoamerykańskich Indian. Zwiedzimy tu indiańskie Tipi, saunę, zobaczymy wystawę rękodzieła mieszkańców prerii.

Szczyrzyc – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Mszana Dolna (17 km) – zabytkowy kościół i park, możliwość wypoczynku nad rzeką;

Dobczyce (18 km) – zamek, skansen, Stare Miasto (a w zasadzie to, co z niego pozostało), zapora;

Myślenice (29 km) – Zarabie (kąpielisko i atrakcje mu towarzyszące – głównie dla miłośników aktywnego wypoczynku), zabytki (w tym ruiny zamku);

Limanowa (23 km) – lokalne muzeum, sanktuarium, stoki narciarskie;

Rabka-Zdrój (32 km) – stoki narciarskie, Park Zdrojowy z tężnią solankową, muzea, Rabkoland (park rozrywki), skansen taboru kolejowego w Chabówce;

Sułkowice (40 km) – zalew rekreacyjny, wyciągi narciarskie na terenie gminy;

Znasz inne atrakcje w Szczyrzycu lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!

Wróć do strony głównej wokolgor.pl