Zakopane – atrakcje turystyczne miasta i okolic

Zakopane – atrakcje miasta i okolic

Zakopane jest niekwestionowanym liderem, gdy idzie o wypoczynek w górach. Dla wielu Polaków jest wręcz synonimem gór. Coś jak Lenin i Partia w wierszu Majakowskiego (dla tych, którzy mieli szczęście nie poznać twórczości zaangażowanej tego poety – próbka tutaj).

Jakie atrakcje przygotowała dla turystów stolica polskich Tatr?

Zakopane – atrakcje zimą

Stoki narciarskie. Jedną z najczęstszych przyczyn wyjazdów w góry zimą są narty lub snowboard. W Zakopanem z przyjemności zjazdów po stoku możemy skorzystać między innymi:

Tor saneczkowy w Zakopanem. Atrakcja głównie dla dzieci, ale oczywiście dorośli również mogą z niej skorzystać.

Lodowisko Tafla. Obiekt na wolnym powietrzu, w sam raz dla osób, którym atrakcje polegające na zjazdach z różnych miejsc już się trochę znudziły :). Szczegóły znajdziemy tutaj.

Zamek lodowy i labirynt lodowy. Kolejna rozrywka, stworzona głównie z myślą o najmłodszych: zamek wykonany ze śniegu i lodu można zwiedzać, a w lodowym labiryncie – poszukać drogi. Atrakcja mocno sezonowa, a jej powstanie (lub nie) warunkuje w każdym roku pogoda.

Zakopane – atrakcje latem i przez cały rok

Tor saneczkowy w Zakopanem. Całoroczny tor zlokalizowany jest na zboczu Gubałówki. Zjazd trwa około 2 minut, a w porównaniu z innymi atrakcjami w mieście nie jest aż tak drogi.

Góralski Ślizg. Coś w rodzaju gigantycznej zjeżdżalni. Takiej z placu zabaw. Brzmi niegroźnie, ale obiekt ma wysokość pięciu pięter. Jego stronę znajdziemy tutaj.

Wielka Krokiew i skocznie narciarskie. Oczywiście główne atrakcje przypadają na sezon zimowy (na przykład Puchar Świata), jednak zwiedzać obiekty można przez cały rok. Jeżeli nie chce nam się wspinać, to niezłym rozwiązaniem może być skorzystanie z kolejki linowej. No właśnie, kolejki linowe …

Koleje linowe (i inne) w Zakopanem. Wielu z nas nie będzie się chciało wchodzićna co poniektóre szczyty. Zakopane ma dla nas spore ułatwienia – na wiele z nich wjedziemy kolejką lub. Dla porządku wymieńmy:

Muzea w Zakopanem. Ten typ atrakcji niewielu osobom kojarzy się ze stolicą Tatr. Jak się okazuje – niesłusznie; w Zakopanem możemy zobaczyć bowiem wiele ciekawych ekspozycji muzealnych. Wymieńmy:

 • Muzeum Tatrzańskie – Gmach Główny. W znajdującym się w centrum miasta budynku znajdziemy ekspozycje poświęcone historii regionu i jego walorom przyrodniczym, jest też spora część poświęcona etnografii i sztuce ludowej;
 • Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Historia powstania pierwszego „stylu narodowego” oraz zbiór pamiątek etnograficznych pierwszego właściciela willi. Plus architektura, będąca w dużej mierze dziełem Stanisława Witkiewicza;
 • Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Placówka mieści się w zabytkowej willi „Opolanka”, gdzie popularny przedwojenny pisarz zwykł był spędzać wakacje, a po II Wojnie Światowej osiadł na stałe. Muzeum gromadzi oczywiście głównie pamiątki po nim.
 • Galeria Władysława Hasiora to z kolei atrakcja głównie dla miłośników sztuki współczesnej;
 • Galeria Sztuki XX wieku;
 • Galeria Sztuki na Kozińcu (zbiory tkanin i dywanów z Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu, czyli atrakcja, której racze byśmy się w Zakopanem nie spodziewali, do tego sztuka współczesna i nieco etnografii);
 • Willa Harenda (muzeum biograficzne Jana Kasprowicza, zachowano wnętrze z czasów, gdy zamieszkiwał budynek, w pobliżu znajdziemy jego mauzoleum);
 • Willa Atma mieści z kolei Muzeum Karola Szymanowskiego; miłośnicy jego twórczości mogą obejrzeć kolekcję pamiątek po artyście;
 • Chata Sabały – niewielkie prywatne muzeum, prezentujące pamiątki po legendarnym gawędziarzu;
 • Muzeum pod Kuźniczym Młotem prezentuje kulturę i tradycję góralską; szczegółowy opis oferowanych atrakcji znajdziemy tutaj;
 • za muzea można też uznać niektóre obiekty Tatrzańskiego Parku Narodowego, miedzy innymi Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, wystawę geologiczną („Tatrzańskie Lapidarium”) lub teren byłej wozowni.

Zobacz  też: Muzea w Górach – Tatry, Podhale, Spisz

Krupówki. Niestety, tego tematu nie da się pominąć. Główna ulica miasta, komasuje w sobie wszystkie jego problemy, na czele z tym, że – cytując Górali – „prawo budowlane to sie u nos nie przyjeło”. Krupówki są głośne, zatłoczone … ale bardzo popularne wśród turystów. Pomimo tego, a może właśnie dzięki temu. Znajdziemy tu sporo knajpek i lokali (nie tylko góralskich w stylu), pospacerujemy (wśród tłumu ludzi, niestety …), pooglądamy przykłady tradycyjnego zakopiańskiego budownictwa (oraz, niestety, sporo architektonicznych potworków, powstałych w ostatnich latach). Więc, jeżeli ktoś lubi .. to czemu nie.

Gubałówka. O samej wędrówce po górskich szlakach pisać nie będziemy, ale Gubałówka to swego rodzaju przedłużenie miasta. Można tu wjechać kolejką, a sama góra obfituje w liczne atrakcje: od pięknych widoków, przez zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, parki linowe itp.

Aquaparki i baseny termalne w Zakopanem. Tak, miłośnicy tego typu rozrywek też znajdą w Zakopanem atrakcje dla siebie. Co i gdzie tu znajdziemy?

Aquapark Zakopane. Znajdziemy tu:

 • basen rekreacyjny z torami pływackimi;
 • basen rekreacyjny;
 • brodziki dla dzieci;
 • zewnętrzny basen termalny (z widokiem na Tatry i tarasem widokowym);
 • „dziką rzekę”, zjeżdżalnie, jacuzzi;
 • sauny różnego typu;
 • kręgielnię;
 • pokoje zabaw dla dzieci;
 • grotę solną;
 • klub fitness;

Dużo tego. W zasadzie – w oparciu o wody geotermalne zbudowano spore centrum sportowo-rozrywkowo-lecznicze. Obiekt znajdziemy w Zakopanem przy ul. Jagiellońskiej, a jego stronę internetową, z pełną prezentacją oferowanych atrakcji znajdziemy tutaj.

Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej. To z kolei wielki basen, wypełniony wodą z odwiertów geotermalnych; dla gości udostępniono:

 • zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych;
 • boisko do siatkówki plażowej;
 • wypożyczalnie sprzętu plażowego.

Baseny są tu zlokalizowane pod gołym niebem, więc dodatkową atrakcją jest widok na Tatry. Szczegółowy opis znajdziemy tutaj.

Rezerwat Las Chałubińskich. Atrakcja dla wielbicieli przyrody i ekologów: fragment zachowanego naturalnego lasu, który przez wieki porastał ten fragment Tatr (wbrew temu co można by sądzić, większość obecnych lasów w Tatrach to drzewostany stosunkowo młode, liczące sobie około 100 lat).

Wystawa figur woskowych w Zakopanem. Jak łatwo się domyślić, główną atrakcją są tu naturalnej wielkości figury znanych postaci wykonane z wosku. Szczegóły na temat oferty obiektu znajdziemy tutaj.

Skoki na bungee w Zakopanem. Jest i atrakcja tego typu. Miłośnicy adrenaliny znajdą szczegóły tutaj.

Zakopane – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Poronin ( 6 km) – trasy narciarskie, kościół, miejsce po Muzeum Lenina;

Biały Dunajec (10 km) – stoki narciarskie, trasy narciarstwa biegowego;

Bukowina Tatrzańska (16 km) – trasy narciarskie, termy;

Szaflary (17 km) – termy, zabytki (ruiny zamku, zabytkowe budownictwo drewniane)

Chochołów (18 km) – termy, liczne zabytkowe zabudowania drewniane, Muzeum Agrokultury, Muzeum Powstania Chochołowskiego;

Nowy Targ (23 km) – trasy narciarskie, Muzeum Podhalańskie, Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu, zabytkowa zabudowa miasta;

Frydman (35 km) – zabytki (między innymi – podziemna trasa turystyczna w starych składach na wino), Zalew Czorsztyński (sporty wodne)

Niedzica (40 km) – Zamek Dunajec i zlokalizowane w nim muzeum oraz punkt widokowy na wieży, Zalew Czorsztyński, zapora (i malowidło na niej), park rozrywki „Spiska Kraina”;

Znasz inne atrakcje w Szaflarach lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!