Solina – atrakcje turystyczne miejscowości i okolic

Solina – atrakcje miejscowości i okolic

Solina to jedna z dziwniejszych miejscowości w polskich górach – jej główną atrakcją jest bowiem wypoczynek nad wodą. Liczne „wodne” rozrywki to jednak nie wszystko, co Solina ma do zaoferowania turystom’

Solina atrakcje – zimą

Solina kojarzona jest głównie z letnim wypoczynkiem nad wodą, można tu jednak również znaleźć bazę do zimowego wypadu na narty. Czynne są następujące stoki:

  • Solina Jawor.

Solina – atrakcje latem

Zapora i Jezioro Solińskie. Atrakcja podwójna. Zacznijmy od zapory. Można ją zwiedzać (co nie jest wcale takie częste w budowlach tego typu). Zwiedzanie odbywa się oczywiście pod okiem przewodnika, który pokazuje i objaśnia szczegóły techniczne funkcjonowania zlokalizowanej tu elektrowni wodnej; można też podziwiać zdjęcia archiwalne z czasów budowy tamu. A szczegółowe informacje na temat całej tej atrakcji znajdziemy na przykład tutaj.

Jezioro Solińskie to bezpośredni efekt budowy zapory. Zbiornik zbudowano głównie z myślą o retencji wód Sanu, jednak wykorzystywany jest również do produkcji energii elektrycznej (patrz wyżej), a nad liczącą ponad 150 kilometrów linią brzegową ulokowano liczne ośrodki wypoczynkowe. Można korzystać z dobrodziejstw sportów wodnych (dzięki licznym wypożyczalniom sprzętu pływającego), a piękne widoki na zalesione szczyty w tle jeziora również są atrakcją samą w sobie. Poza tym do dyspozycji turystów jest plaża, a po jeziorze pływają statki wycieczkowe.

Solina – atrakcje innych miejscowości gminy

Najbardziej znaną – i oferującą najwięcej atrakcji turystycznych – miejscowością gminy Solina jest niewątpliwie Polańczyk. Oprócz funkcjonującego tu uzdrowiska, mamy do dyspozycji piaszczyste plaże, port, wypożyczalnię sprzętu sportowego, korty tenisowe czy park linowy. Dla osób odwiedzających miejscowość zimą interesująca może być natomiast informacja o funkcjonującym tu wyciągu narciarskim.

W położonych poniżej Zapory Solińskiej Myczkowcach zbudowano kolejną tamę, a okalające powstały zbiornik tereny również mają niezwykłe walory krajobrazowe. Można je podziwiać dzięki sieci ścieżek i szlaków turystycznych. W samych Myczkowcach zlokalizowano ciekawy Ogród Biblijny.

Solina – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Lesko (17 km) – aquapark, zamek, turystyka konna;

Sanok (32 km) – Muzeum Budownictwa Ludowego (skansen, największy w Polsce), Zamek Królewski (obecnie siedziba muzeum)

Znasz inne atrakcje w Solinie lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!