Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie to taki trochę ewenement – jest pamiątką po czasach, gdy miejscowość miała prawa miejskie. Obecnie jest to piękny przykład małomiasteczkowego rynku – tyle, że położony w centrum wioski.
Rynek w Lanckoronie – atrakcje
Niewątpliwie najważniejszą atrakcją rynku jest jego zabudowa: zobaczymy tu całą masę podcieniowych domów, w większości drewnianych. Całość daje niesamowity efekt.
Sam rynek jest całkiem ładnie zagospodarowany (wyłożony kamieniem, ale bez efektu “betonozy”, tak charakterystycznej dla wielu małych miejscowości; chociaż parkingu nie udało się uniknąć :); nie wszystkie budynki są też w pełni zabytkowe – jest też trochę takich … mniej ładnych). Można oczywiście usiąść w kawiarence i spokojnie nasycić oczy widokami, ale jeżeli ktoś życzy sobie dodatkowych atrakcji – może odwiedzić lokalne muzeum lub wybrać się do sklepu z lokalnymi produktami.
Rynek w Lanckoronie – trochę historii
Miasto Lanckorona zostało lokowane na prawie magdeburskim przez Kazimierza Wielkiego w latach 60-tych czternastego wieku. Współczesna zabudowa to w dużej mierze efekt odbudowy po wielkim pożarze, który strawił sporą część zabudowy (w 1869 roku) – sam pożar był ponoć spowodowany zemstą za mianowanie proboszczem “przyjezdnego” duchownego. W jednym z nielicznych ocalałych budynków ma siedzibę wspomniane wyżej muzeum.
Rynek w Lanckoronie – atrakcje w pobliżu
W bezpośrednim sąsiedztwie lanckorońskiego rynku znajdziemy kilka innych ciekawych miejsc, między innymi:
- zamek w Lanckoronie
- ścieżki spacerowe po Lanckorońskiej Górze;
W sąsiednich miejscowościach warto zobaczyć:
- sanktuarium maryjno-pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (ok 7 km), wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO,
- zalew w Sułkowicach (niezbyt wielki, ale można odpocząć po zwiedzaniu, odległość również wynosi ok. 7 km),
- zabytkowe centrum Myślenic i lokalne muzeum, a przy okazji – Zarabie (zespół wypoczynkowy na brzegach rzeki Raby – oferuje wypoczynek nad wodą w lecie i sporty zimowe na sąsiednim stoku w zimie); odległość wynosi ok. 20 km,
- Karczmę Rzym i zabytkowy zamek wraz z pałacem w Suchej Beskidzkiej (ok 20 km),
- Zamek, skansen oraz pozostałości dawnego miasta w Dobczycach (plus niesamowity widok na zaporę i Zbiornik Dobczycki);
Zobacz też: