Zagnańsk - atrakcje: Dąb Bartek

Zagnańsk – atrakcje turystyczne miejscowości o i okolic

Zagnańsk – atrakcje miejscowości i okolic

Położony w pobliżu Kielc i wśród świętokrzyskich lasów Zagańsk nie jest typową górską miejscowością – znajdziemy tu jednak sporo atrakcji, które warto odwiedzić przy okazji wizyty w Górach Świętokrzyskich.

Zagnańsk – atrakcje zimą

W Zagnańsku nie znajdziemy stoków narciarskich ani snowboardowych – najbliższe atrakcje tego typu dostępne są jednak w okolicy miejscowości (np. W Kielcach).

Zagnańsk – atrakcje latem i przez cały rok

Dąb Bartek. Osoby, które przyjadą koleją i zobaczą z okien pociągu wielki tartak, uspokoję: Bartek stoi, a miejscowe zakłady drzewne korzystają z innych zasobów okolicznych lasów :).

Zagnańsk - atrakcje: Dąb Bartek

Bartek to niewątpliwie największa atrakcja Zagnańska – monumentalne drzewo robi naprawdę ogromne wrażenie Niegdyś uważano, że drzewo ma ok. 1200 lat, nowsze badania „odmłodziły”je znacząco (wiek Bartka to przypuszczalnie ok. 650 lat), jednak nie zmienia to w niczym faktu,że drzewo jest najbardziej chyba znaną rośliną w Polsce. Wiek, oprócz monumentalnego wyglądu, przyniósł też Bartkowi problemy: jego pień próchnieje, więc – jeżeli naukowcy nie wymyślą jakiejś nowatorskiej metody – jego dni mogą być policzone. Warto odwiedzić tą atrakcję przyrodniczą już dzisiaj. I pokazać ją dzieciom.

Zabytki w Zagnańsku. Większośc zabudowy ma nowoczesny charakter. W Zagnańsku zachowało się jednak kilka zabytków. Są to:

  • kościół z XVII wieku;
  • przedwojenne drewniane wille;

Zagnańsk – atrakcje innych miejscowości gminy

Cechą charakterystyczną Zagnańska (i wielu innych miejsc w  świętkorzyskim) jest rozbicie atrakcji pomiędzy sąsiadujące ze sobą wioski. W Gminie Zagnańsk znajdziemy znacznie więcej atrakcji, niż w samym Zagnańsku.

Chrusty – „Świętokrzyska Polana” (park rozrywki i ośrodek wypoczynkowy), oceanarium;

Kaniów – rekreacyjny zbiornik wodny;

Samsonów – ruiny wielkiego pieca i innych obiektów Huty Józef (atrakcja głównie dla miłośników turystyki industrialnej);

Tumlin – zabytkowy kościół, resztki dawnych wałów, otaczających (przypuszczalnie) świątynię pogańską na Górze Grodowej;

Umer – zalew (w zasadzie jest to zbiornik retencyjny, ale znajdziemy tu też na przykład plażę);

Zachełmie – kamieniołom, gdzie odkryto najstarsze ślady tetrapodów.