Zarabie w Myślenicach

Rate this post

W górskich miastach i miasteczkach najważniejszymi atrakcjami są najczęściej szlaki turystyczne oraz możliwość uprawiania sportów zimowych. Niektóre z nich mogą jednak pochwalić się również infrastrukturą, uprzyjemniającą wypoczynek  nad wodą. Jednym z miejsc, w których jest ona szczególnie rozbudowana, jest dzielnica Zarabie w Myślenicach.

Zarabie w Myślenicach – gdzie się znajduje?

Zarabie to dzielnica Myślenic, położona w południowej ich części, nad brzegiem rzeki Raby (stąd zresztą pochodzi jej nazwa).  Od centrum miasta dzieli ją jednak nie tylko rzeka, lecz również spora odległość, wynosząca około 2 kilometrów – jeżeli więc nie dysponujemy samochodem, dotarcie tutaj zajmie nam około 20 minut.

Zarabie w Myślenicach, widok na rzekę Rabę
Raba w Myślenicach

Dotrzeć na Zarabie można na dwa sposoby:

  • idąc lub jadąc ulicą Piłsudskiego;
  • korzystając z mostu wiszącego w okolicach ulicy Mostowej.

Ta druga możliwość może sama w sobie być sporą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że most ten pokonamy jedynie pieszo.

Zaparkować można natomiast w okolicach szkoły (po minięciu mostu drogowego kierujemy się na rondzie w lewo i praktycznie od razu jesteśmy na miejscu) lub samej plaży (trzeba wówczas, po przejechaniu przez Rabę, skręcić w prawo – do parkingu dojedziemy po ok. 1 km). Na Zarabiu znajdziemy też liczne parkingi płatne.

Zarabie w Myślenicach – najważniejsze atrakcje

Najważniejsze atrakcje Zarabia związane są z wodą, jednak w ostatnich latach władze Myślenic nie szczędziły środków, by dzielnica ta zmieniła się w prawdziwą turystyczną perełkę.

Zarabie – plaża

Dla miłośników wypoczynku nad wodą duże znaczenie może mieć fakt, że przepływająca przez Myślenice Raba jest rzeką górską (przynajmniej na tym odcinku). Ma to swoje dobre i złe strony.

Do tych pierwszych należy niewątpliwie jakość jej wody: jest ona czysta i chłodna, zachęca więc do kąpieli (szczególnie w upalne dni). Jednocześnie jednak górski charakter rzeki powoduje, że jej brzegi pokryte są kamieniami, podobnie zresztą jak dno.

Turyście najczęściej wybierają jako miejsce swego wypoczynku okolice wspomnianej wcześniej wiszącej kładki, określane właśnie mianem plaży. Znajdują się tam ciekawe budowle hydrotechniczne i kamienista łacha, na której można rozłożyć leżak.

Zarabie – park i szlaki spacerowe

Wzdłuż Raby rozciąga się też malowniczy, zadbany park. Drzewa w nim są wiekowe, a infrastruktura, służąca wypoczynkowi  – bardzo rozbudowana. Składają się na nią przede wszystkim klasyczne alejki spacerowe i ścieżki rowerowe, są też ławeczki, na których można odpocząć. W bezpośrednim sąsiedztwie mostu znajduje się spory plac zabaw dla dzieci.

Zarabie – inne atrakcje

Zarabie w Myślenicach ma również do zaoferowania masę innych atrakcji. W pobliżu plaży znajdziemy między innymi:

  • tajemnicze ruiny zamku;
  • punkt widokowy na terenie dawnej skoczni narciarskiej;
  • kolejkę krzesełkową na Górę Chełm;
  • pole do gry w petanque;
  • szlaki turystyki pieszej.

Po drugiej stronie Raby można natomiast znaleźć m.in. basen odkryty. Wycieczkę na Zarabie warto połączyć też ze zwiedzaniem centrum Myślenic.

Zobacz też:

Wróć do strony głównej wokolgor.

Dodaj komentarz