Węgierska Górka - atrakcje: fortyfikacje

Węgierska Górka – atrakcje miejscowości i okolicy

Węgierska Górka – atrakcje miejscowości i okolic

Miejscowość dosyć nietypowa: znajdziemy tu zarówno górskie szlaki, jak i funkcjonującą już niemal 200 lat odlewnie. Węgierska Górka ma atrakcje zaróno latem, jak i w sezonie zimowym.

Węgierska Górka – atrakcje zimą

Stoki narciarskie. Nie znajdziemy tu wielkich ośrodków narciarskich – co ma swoje dobre i złe strony. Wyciągi jednak funkcjonują, na przykład:

  • Żabnica;
  • Na Zaprzelinie;
  • Pod Boraczą;

Węgierska Górka – atrakcje latem i przez cały rok

Bulwary nad Sołą. Atrakcja dla osób, lubiących piękne widoki, ale akurat nie mają ochoty na spacer po bardziej górzystym terenie. Można pospacerować wzdłuż malowniczej, górskiej rzeki, można też – o ile pogoda pozwoli – rozłożyć się na jej brzegu i skorzystać z kąpieli słonecznych. W pobliżu bulwarów znajdziemy też amfiteatr, a nad rzeką kładkę.

Węgierska Górka - bulwar nad rzeką, jedna z atrakcjiturystycznych
Węgierska Górka – tereny nad rzeką

Trak Cesarski. Historyczna droga, łącząca niegdyś Kraków z Wiedniem, obecnie pełni funkcje – głównie – spacerowe. Są też miejsca z pięknymi widokami.

Fortyfikacje II RP. Atrakcja dla miłośników militariów i historii II Wojny Światowej – a dla innych okazja do odkrycia mało znanego epizodu wojennego. We wrześniu 1939 roku w Węgierskiej Górce i jej okolicach załoga miejscowych umocnień stawiła czoła wielokrotnie silniejszym wojskom niemieckim. W schronie „Wędrowiec” znajdziemy niewielką ekspozycję muzealną, poświęconą tym wydarzeniom.

Węgierska Górka - atrakcje: fortyfikacje
Fortyfikacje w Węgierskiej Górce

Aleja Zbójników. Efekt pleneru rzeźbiarskiego: pięciometrowe figury zbójników, zestawione w sympatyczną grupkę. Kolejne miejsce warte spaceru.

Platforma widokowa. Atrakcja dla miłośników pięknych widoków – widać sporą część miasteczka i panoramę Beskidów.

Węgierska Górka - atrakcje: platforma widokowa
Platforma widokowa w Węgierskiej Górce

Węgierska Górka – atrakcje innych miejscowości gminy

Żabnica – drewniany kościół z początków XX wieku;

Cięcina – zabytkowy kościół z XVI wieku, kapliczka wykonana w odlewni żeliwa w Węgierskiej Górce;

Węgierska Górka – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski)

Milówka (6 km) – Muzeum „Stara Chałupa”, „Leśny Gród”;

Rajcza (12 km) –  zabytkowy pałac i takiż park;

Żywiec (13 km) – browar i zlokalizowane przy nim muzeum (kolejne znajdziemy w centrum miasta), pałac i park, zabytkowa zabudowa w centrum;

Koniaków (19 km) – Muzeum Koronki, Chata na Szańcach (galeria sztuki i rzemiosła ludowego), Centrum Pasterskie;

Zwardoń (19 km) – liczne trasy narciarskie, przejście graniczne na Słowację;

Istebna (24 km) – muzea i galerie, Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, zabytki (w tym – drewniane kościoły; są też kościoły nie-zabytkowe, ale ładne);

Jaworzynka (20 km) – Muzeum Świerka, woliery z głuszcami i cietrzewiam, styk granic Polski, Słowacji i Czech („Trójstyk”);

Międzybrodzie Żywieckie (26 km) i Międzybrodzie Bialskie (28 km) – atrakcje na Jeziorze Międzybrodzkim (można np. wypożyczyć sprzęt pływający, ale można też po prostu plażować), Góra Żar (centrum szybownictwa i paralotniarstwa, można wjechać kolejką;można również sprawdzić anomalię grawitacyjną);

Szczyrk (27 km) – trasy narciarskie, jaskinie, zabytkowy kościół, skocznia narciarska;

Ślemień (28 km) – Żywiecki Park Etnograficzny (skansen lokalnego budownictwa);

Bielsko-Biała (30 km) – muzea, zabytki w centrum miasta, kolejka na Szyndzielnię, zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych;

Wróć do strony głównej wokolgor.pl

Znasz inne atrakcje w Węgierskiej Górce lub okolicach? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!