Krosno – atrakcje turystyczne miasta i okolic, ciekawe miejsca do zobaczenia

Krosno – atrakcje miejscowości i okolic

Jedno z większych miast, położonych na obszarach górskich. Kiedyś Krosno było stolicą województwa, dziś – jedynie powiatu. Atrakcji dla potencjalnych turystów jednak tu nie zabraknie.

Krosno – atrakcje zimą

Zimą można skorzystać z usług ośrodków narciarskich, położonych w pobliżu Krosna: w Czarnorzekach (gm, Korczyna), Iwoniczu-Zdroju lub Rymanowie-Zdroju.

Krosno – atrakcje latem i przez cały rok

Zabudowa miasta i zabytki. Krosno w latach swego złotego wieku określano mianem „małego Krakowa”. Wiele z zabytków zachowało się do dnia dzisiejszego, a spacer uliczkami Krosna powinien być sporą atrakcją nie tylko dla zagorzałych miłośników historii.

Z ważniejszych historycznych budynków, które dotrwały do naszych czasów, wymienić należało by:

  • budowle sakralne (gotycka bazylika kolegiacka, kościół i klasztor franciszkański, kościół św. Wojciecha, kościół i klasztor Kapucynów, klasztor Jezuitów …);
  • pałace (w obrębie miasta aż cztery);
  • kamienice z różnych okresów historycznych;
  • cmentarze z licznymi zabytkowymi nagrobkami i pomnikami.

Muzeum Podkarpackie. Placówka prezentuje ekspozycje związane z historią regionu: znajdziemy tu wystawy archeologiczne, kolekcję lamp naftowych, dzieła sztuki wykonane przez lokalnych artystów oraz kolekcje wyrobów szklanych podkarpackich hut szkła. Częścią muzeum jest też skansen archeologiczny Karpacka Troja w niedalekiej Trzcinicy.

Centrum Dziedzictwa Szkła. Nie da się ukryć, że Krosno większości Polaków kojarzy się właśnie z hutami szkła. Nie powinno nas więc dziwić, że z tą branżą związana jest jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Można oczywiście pooglądać piękne szklane wyroby, ale dla większości turystów najciekawsze są pokazy tworzenia szklanych przedmiotów – można podziwiać pracę hutników lub samemu spróbować dmuchania lub zdobienia szkła.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Kolejna atrakcja o charakterze muzealnym – tym razem ekspozycje prezentują dzieje rzemiosła w południowo-wschodniej Polsce. Częścią muzeum jest również krośnieńska Wieża Farna oraz Piwnica PodCieniami.

Muzeum Misyjne w Krośnie. Jeżeli znudzą nam się miejscowe zabytki, możemy zwiedzić w Krośnie wystawę prezentującą eksponaty przywiezione przez miejscowe misjonarki z czterech kontynentów.

Muzeum Motoryzacji. Zbiór zawiera kilkadziesiąt motocykli i motorowerów oraz kilkanaście zabytkowych samochodów. Czynne po uzgodnieniu.

Krosno – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Odrzykoń (8 km) – połowa Zamku Odrzykoń (zamek był pierwowzorem akcji „Zemsty” Fredry, do dzisiaj jest podzielony; druga część należy do gminy Korczyna), Muzeum Wsi;

Iwonicz-Zdrój (15 km) – zabytkowa zabudowa uzdrowiska, źródła wód mineralnych;

Dukla (17 km) – zabytki, Muzeum Historyczne, 

Trzcinica (31 km) – skansen archeologiczny „Karpacka Troja” (rekonstrukcja dawnych osad, również prehistorycznych);

Jaśliska (33 km) – zabytkowa zabudowa dawnego miasteczka, park krajobrazowy;

Sanok (40 km) – jeden z największych w Europie skansenów, Muzeum Historyczne, tereny rekreacyjne;

Znasz inne atrakcje w Krośnie lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!