Lanckorona - atrakcje: zabytki

Lanckorona – atrakcje turystyczne miejscowości i okolic

Lanckorona – atrakcje miejscowości i okolic

Miejscowość w zasadzie podgórska – warto ją jednak odwiedzić podczas wycieczki w „poważniejsze” góry. Głównymi atrakcjami są tu nie tyle stoki narciarskie czy niedostępne szczyty, ile urokliwy klimat małego miasteczka.

Lanckorona – atrakcje zimą

Szlaki narciarstwa biegowego i trasy zjazdowe znajdziemy w pobliskich miejscowościach – Sieprawiu lub Myślenicach.

Lanckorona – atrakcje latem i przez cały rok

Rynek w Lanckoronie. Lanckorona utraciła prawa miejskie przed II Wojną Światową, jednak zachowała układ przestrzenny i klimat dawnego galicyjskiego miasteczka. Pierzeje rynku tworzą w większości dziewiętnastowieczne drewniane domy (w wielu wypadkach z podcieniami). W wielu z nich znajdziemy obecnie knajpki, galerie lub sklepy z upominkami. Również w tych poza rynkiem …

Lanckorona - atrakcje: zabytki

Ciekawostka: gdzie zlokalizować bankomat w zabytkowym drewnianym budynku? W Lanckoronie najlepszą opcją okazało się okno budynku 🙂

Muzeum (Izba Muzealna im. prof. A. Krajewskiego w Lanckoronie).Ekspozycja obejmuje zbiory regionalne (narzędzia, meble, rękodzieło), jest też makieta miasteczka sprzed pożaru, który strawił centrum w połowie XIX wieku.

Góra Lanckorońska i ruiny zamku. Jeżeli mało nam ładnych widoków, a nastawieni jesteśmy na zdobywanie szczytów (w tym wypadku na szczęście niezbyt wysokich) – powinniśmy udać się do ruin zamku. Ze średniowiecznej warowni niewiele zostało – można jednak obejrzeć pozostałości, a przy okazji nacieszyć oczy krajobrazem.

Lanckorona - atrakcje: ruiny zamku

Ciekawostka: Lanckorona była jedną z twierdz opanowanych i zażarcie bronionych przez konfederatów barskich. Miały tu miejsce dwie niezwykle interesujące bitwy. W bitwie o zamek lanckoroński w dniu 20 lutego 1771 licząca 80 osób załoga pobiła wojska Aleksandra Suworowa (wówczas jeszcze pułkownika, późniejszego sławnego generała; chociaż – ze względu na odpowiedzialność za Rzeź Pragi – może należało by powiedzieć „niesławnego” …), liczące 1800 osób. Początkowo Rosjanie brawurowym szturmem wzięli pierwszą linię obrony, a Polacy w popłochu wycofali się za mury; chwilę później miał jednak miejsce polski kontratak … Po długiej i zaciętej walce, Konfederaci odnieśli zwycięstwo. Na polu bitwy zostało co najmniej 400 żołnierzy rosyjskich; Polacy stracili 11 ludzi.

Kilka miesięcy później, w maju 1771 miała miejsce Bitwa pod Lanckoroną. Pomysł wydania Rosjanom bitwy „w polu” okazał się tragiczny w skutkach – wojska konfederackie na widok nieprzyjaciela … uciekły. Około 300 się to nie udało … Straty Rosjan: 5 ludzi.

Lanckorona – atrakcje innych miejscowości gminy

Skawinki – zabytkowy drewniany kościół z XVIII wieku;

Lanckorona – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta (lub wioski);

Sułkowice (7 km) – wyciąg narciarski w Harbutowicach, zalew rekreacyjny;

Myślenice (19 km) – stoki narciarskie, zabytki i muzeum w centrum miasta, Zarabie – ośrodek rozrywki nad rzeką (kąpielisko, ale też park i liczne rozrywki dla aktywnych), ruiny zamku;

Maków Podhalański (19 km) – Podbabiogóskie EkoMuzeum, zabytki;

Sucha Beskidzka (21 km) – zamek i park, Karczma Rzym i inne zabytki;

Siepraw (24 km) – stoki narciarskie, zabytkowy kościół, sanktuarium bł. Anieli Salawy;

Dobczyce (31 km) – zamek, skansen, pozostałości dawnego miasta, zapora;

Zawoja (32 km) – skansen, Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego;

Inwałd (35 km) – liczne parki rozrywki;

Znasz inne atrakcje w Lanckoronie lub okolicy? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej!

Wróć do strony głównej wokolgor.pl