Wisła – atrakcje miasta i okolic

Wisła – atrakcje miasta i okolic

Wisła nie jest może tak popularna wśród turystów, jak np. Zakopane, ma jednak liczne atrakcje, dla których warto ją odwiedzić.

Wisła – atrakcje zimą

Stoki dla narciarzy i snowboardzistów. Sporty zimowe, to jedna z głównych atrakcji zimowych odwiedzin w górach. W Wiśle znajdziemy następujące stoki narciarskie i snowboardowe:

Wisła – atrakcje latem i przez cały rok

Muzea w Wiśle. Wisła nie jest zapewne kojarzona z tego typu atrakcjami, jednak możemy znaleźć tu kilka ciekawych ekspozycji.

  • Muzeum Beskidzkie w Wiśle. Ekspozycja prezentuje życie dawnych mieszkańców tego rejonu Beskidów. Znajdziemy tu dawne sprzęty domowe i narzędzia pracy.
  • Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. Muzeum prezentuje historię polskich sił powietrzno-desantowych od czasów II RP do dnia dzisiejszego.
  • Ochorowiczówka. Muzeum Magicznego Realizmu. Muzeum upamiętnia sławnego uczonego, jednak główną częścią ekspozycji są zbiory malarstwa.
  • Izba Historyczna i Kancelaria Leśniczego prezentuje tradycje Wisły związane z leśnictwem i gospodarką leśną. Atrakcja nie dość, że ciekawa, to jeszcze bezpłatna.
  • Muzeum Narciarstwa. Znajdująca się w centrum miasta placówka prezentuje eksponaty związane z historią tego sportu. Oczywiście największą atrakcją są tu narty, które należały niegdyś do Adama Małysza.
  • Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza. Lista sukcesów skoczka z Wisły jest tak długa, że nie będziemy się tu nad nią rozwodzić. Zainteresowani powinni odwiedzić galerię – można podziwiać tu wszystkie najważniejsze trofea mistrza. Galeria, chociaż nie jest specjalnie reklamowana, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów i jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Wisły.

Adam Małysz z czekolady. Gdyby komuś było jeszcze mało atrakcji związanych z Adamem Małyszem, powinien odwiedzić miejscowe kino, gdzie znajdzie naturalnej wielkości figurę mistrza, wykonaną z czekolady. Ekspozycja muzealna to nie jest, ale też warto zobaczyć.

Ciekawostka:  figura została umieszczona w gablocie; stało się to koniecznością po tym, jak ktoś odgryzł jej ucho ..

Zameczek Myśliwski Habsburgów. Obiekt wzniesiono dla myśliwych w XIX wieku (notabene, w zupełnie innym miejscu – do centrum Wisły został przeniesiony w końcówce XX wieku) obecnie pełni funkcje ośrodka lokalnego PTTK; okresowo możemy zobaczyć w nim ciekawe wystawy, a przez cały rok skorzystać z usług klimatycznej knajpki.

Zamek Prezydenta RP w Wiśle. Autentyczna rezydencja głowy państwa, wzniesiona w latach trzydziestych ubiegłego wieku, jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. Przy zwiedzaniu tej atrakcji należy być gotowym na kontrolę dokumentów.

Skocznia im. Adama Małysza. Druga pod względem rozmiarów skocznia narciarska w Polsce zwraca uwagę niezwykłą konstrukcją (pod skocznią znajduje się tunel, przez który odbywa się normalny ruch samochodowy). Dla osób, którym nie w smak wspinaczka, przygotowano wyciąg krzesełkowy. Na górze znajdziemy też niewielką wystawę pamiątek związanych ze skokami narciarskimi.

Wisła w Wiśle. Królowa polskich rzek jest tu niepozornym strumykiem. Można ją przejść , nie zamaczając zbytnio nóg, a na brzegach czekają ciekawe tereny spacerowe. W górze rzeki czekają na nas dodatkowe atrakcje.

Zapora Wisła Czarne i Jezioro Czarnieńskie. Malowniczy punkt widokowy i atrakcja dla wszystkich miłośników pięknych krajobrazów. Zapora powstała w górnym biegu Wisły w latach 70-tych dwudziestego wieku, by zapewnić okolicznym ośrodkom wczasowym źródło wody pitnej. Ponieważ jezioro pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego, obowiązuje na nim całkowity zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Z zapory roztacza się jednak niesamowity widok na okolicę.

Mała zapora. Trochę poniżej znajdziemy znacznie mniejszą zaporę, tworzącą swego rodzaju sztuczny wodospad. Kolejne urokliwe miejsce, które powinno spodobać się miłośnikom pięknych krajobrazów.

Park Wodny Tropicana. Zlokalizowany w Hotelu Gołębiewski obiekt dostępny jest też dla gości innych obiektów noclegowych. Znajdziemy tu baseny pływackie i rekreacyjne, zjeżdżalnie, taras z miejscami do opalania, jacuzzi, sauny …

Wisła – atrakcje okolic

W nawiasie podano odległość (przybliżoną) do danej miejscowości i jej atrakcji; aby poznać szczegóły – kliknij w pokolorowaną nazwę danego miasta

Ustroń (10 km) – muzea, Leśny Park Niespodzianek, dzielnica uzdrowiskowa (Park Zdrojowy, pijalnia wód mineralnych, budynki o wyjątkowej architekturze), Wisła (tereny rekreacyjne i spacerowe nad rzeką), park dinozaurów, staw kajakowy, stoki narciarskie;

Istebna (13 km) – ekspozycje muzealne i galerie (niewielkie, ale dosyć liczne – jak na miejscowość tej wielkości), zabytki;

Jaworzynka (17 km) – Trójstyk (miejsce, gdzie stykają się granice Polski, Czech i Słowacji), Muzeum Świerka;

Koniaków (18 km) – Muzeum Koronki, Chata na Szańcach (galeria sztuki i rzemiosła ludowego), Centrum Pasterskie;

Brenna (24 km) – rozrywki nad wodą (plażowanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego), Park Turystyki, obserwatorium nietoperzy, stoki narciarskie, lodowisko;

Szczyrk (24 km) – trasy narciarskie, jaskinie, zabytkowy kościół, skocznia narciarska;

Milówka (31 km) – Muzeum „Stara Chałupa”, „Leśny Gród”;

Wróć do strony głównej wokolgor.pl

Znasz inne atrakcje w Wiśle lub okolicach? A może sam jesteś właścicielem takowej? Daj znać przez formularz poniżej;